Akademia z okazji Dnia Niepodległości

Niepodległość - trudne słowo.
Może ono znaczy coś ważnego w naszym życiu?
Kto mi wytłumaczy?
Tak, to słowo - bardzo ważne.
Jeśli słuchać umiesz
      To na pewno już niedługo łatwo je zrozumiesz..

Wolność to wspaniały  dar,  który otrzymaliśmy od naszych przodków, walczących z poświęceniem o najważniejsze wartości. Należy o nią dbać  codziennym postępowaniem i dobrocią serca. Mamy obowiązek czcić pamięć  o wydarzeniach  oraz  bohaterach, którzy poświęcili swoje życie,  walcząc o jej odzyskanie.
         My sami na co dzień o tym  nie myślimy, bo żyjemy w kraju wolnym  - jesteśmy wolnymi ludźmi. To stan  dla nas naturalny i często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że kryje się za tym  ogromne poświęcenie.

Uwięziony ptak nie śpiewa.
A czy wiesz dlaczego?
Bo nie spotkasz nigdy w klatce,
Ptaka szczęśliwego...

11 listopada jest dniem ważnym, ale nie dlatego, że to dzień wolny od szkoły czy pracy,  że  dostajemy prezenty, świętujemy w gronie rodzinnym, ale dlatego, że jest to nasz dzień - Polaków. To czas sięgnięcia po podręcznik  do historii, posłuchania opowieści dziadków i pradziadków, obejrzenia starych zdjęć oraz zaśpiewania poruszających pieśni patriotycznych. Nie chodzi w nim o patetyczne manifestowanie swoich przekonań, prowadzenie sporów politycznych, ale docenienie szczęścia, jakim się obecnie cieszymy, ponieważ jesteśmy ludźmi wolnymi, szanującymi innych i swój kraj.

Wydarzenia związane  z Narodowym  Świętem Niepodległości przypomniane zostały podczas uroczystej akademii. Uczniowie klasy szóstej  przedstawili swoim młodszym koleżankom i kolegom piękny spektakl, zabierając wszystkich  widzów w historyczną podróż, opowiadającą o walce  za niepodległy i szczęśliwy kraj. Dzięki poetyckim strofom oraz melodiom  legionowym, mogliśmy utożsamić się z dawnymi pokoleniami i w tak piękny sposób wyrazić szacunek dla tradycji, dumę z historii i wiarę w wartości  tak bardzo ważne dla Polaków. Podniosły  nastrój, historyczne pieśni w wykonaniu uczniów oraz recytacje, bardzo podobały się słuchaczom, którzy w ciszy i skupieniu wzięli udział  w tej „żywej” lekcji historii.

Bardzo dziękujemy  występującym  za trud włożony w przygotowanie do tak ważnego w życiu szkoły wydarzenia.

Ewa Bobrowska- Korolko
Milena Bojarczuk