Jak powstaje czasopismo?

Gazeta jest jednym z najstarszych nośników informacji. Pomimo bardziej nowoczesnych mediów, takich jak: telewizja czy Internet, gazety wciąż cieszą się popularnością. W dzisiejszych czasach nad powstaniem jednego numeru pracuje zespół specjalistów odpowiedzialnych za poszczególne zadania.
            W czasie zajęć z panem Marcinem Kornackim uczniowie klasy czwartej poznali na czym polega  praca specjalistów w redakcji gazety, czyli redaktora naczelnego, dziennikarzy, składaczy, fotoedytorów czy korektorów. Prowadzący przedstawił drogę powstania artykułów i przygotowania gazety do druku. Okazało się, że nie jest to takie proste.
            Uczniowie przeglądając przyniesione czasopisma, analizowali elementy, z jakich składa się strona tytułowa, a także wybrali tytuł dla swojej gazetki klasowej. Razem tworzą stronę tytułową czasopisma i piszą artykuły. Każde dziecko wykonując swoje zadanie przyczyni się do powstania makiety gazety.
            Lekcja była okazją do rozbudzenia ciekawości. Uczniowie również poznali klasyfikację gazet oraz mogli podzielić się swoimi zainteresowaniami czytelniczymi.
            Wszystkim uczniom bardzo podobało się to spotkanie. Mają teraz obraz dziennikarskiej pracy. Dziękujemy panu Marcinowi Kornackiemu za ciekawe przedstawienie informacji.
Marlena Sagalska-Pomaska