Zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej

Jak prawidłowo udzielać  pierwszej  pomocy?
Uczniowie kl.I-III  na pewno doskonale już to wiedzą, bowiem w piątek, 28 listopada, zostali przeszkoleni przez instruktorów Polskiego Czerwonego Krzyża.
         Zajęcia rozpoczęły się krótkim wykładem, po którym nastąpiła część praktyczna. Każdy uczestnik miał możliwość przećwiczyć ( wg wcześniejszych instrukcji ) kolejne etapy pierwszej pomocy. Dzieci uczyły się, jak przeprowadzić ocenę stanu poszkodowanego, wezwać pomoc, co to znaczy „pozycja boczna bezpieczna” oraz jak wykonać uciski mostka. Największą trudność sprawiła wszystkim  rozmowa z dyspozytorem pogotowia. Po wielu ćwiczeniach uczniowie wiedzieli, co powinno zawierać zgłoszenie. W krótki i rzeczowy sposób informowali o zaistniałej sytuacji, podawali dokładny adres,  ilość osób poszkodowanych, opisywali stan poszkodowanego, nie zapominając o podaniu swojego nazwiska i numeru telefonu.
       Wierzymy, że w trudnej sytuacji dzieci doskonale sobie poradzą, pomagając komuś, kto będzie potrzebował pomocy.

Aneta Słysz