Informujemy, iż ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz do celów statystycznych i analizy ruchu. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, to będą one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies.

OK
Jesteś 34841 odwiedzającym.
              Do wakacji zostało 83 dni!

Szkoła Podstawowa Nr 227
im. kapitana Lucyny Hertz
02-154 Warszawa, ul. Astronautów 17
tel./fax (022) 846 03 81

45-lecie szkoły

„... Gdy kiedyś,
kiedyś po latach
pod wpływem nieubłaganego
działania czasu
zmurszeją mury szkolne
tysiąclatek,
pozostaną trwałe
i najcenniejsze owoce:
lepsze, światlejsze pokolenia
w tych murach wychowane...”

Gdyby ktoś w pierwszym tygodniu czerwca zawitał do Szkoły Podstawowej Nr 227, mógłby odnieść wrażenie, że znalazł się na placu budowy. Na parterze kilku budowniczych wznosi mokotowskie kamienice i Łazienki Królewskie. Na piętrze powstaje natomiast z gruzów (a w zasadzie z kartonów) Praga i Śródmieście. Przy dźwiękach „Idziem na Pragę” otwarty zostaje Bazar Różyckiego, a ZOO zapełnia się lokatorami.

Na drugim korytarzu panuje nieco inny nastrój. W takt piosenki „Budujemy nowy dom” w pocie czoła pracują przodownicy pracy. Dzięki ich wysiłkowi widać już Dom Partii i wspaniały Pałac Kultury. Wbrew pozorom nie jest to jednak powojenna odbudowa stolicy. Przyczyna całego zamieszania jest zupełnie inna. Z ogromnym rozmachem powstają tu wspaniałe dekoracje na obchody święta Szkoły, w tym roku przypada bowiem jej 45-lecie. Z tego powodu postanowiliśmy więc ukazać dzieje Szkoły, a także Warszawy na przełomie tych lat. Pani dyrektor, nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie oraz wybrani rodzice dołożyli wszelkich starań, aby uroczystość była udana. Z pełnym przekonaniem można też stwierdzić, że tak właśnie się stało. 6 czerwca nikt z nas nie krył zdenerwowania.

Po porannych próbach i ostatnich poprawkach dekoracji, z niecierpliwością czekaliśmy na gości. Władze Dzielnicy Włochy, dyrektorzy, dawni pracownicy szkoły, absolwenci oraz wiele innych ważnych osób zaszczyciło nas swoją obecnością. Po pięknym przemówieniu pani dyrektor Barbary Drozd i innych oficjalnych wystąpieniach, uczniowie zaprosili widzów w podróż przez historię Szkoły. W przygotowanym przez nich specjalnym wydaniu Dziennika Telewizyjnego zaprezentowali najważniejsze wydarzenia z życia naszej placówki.

Wycieczkę te rozpoczęliśmy w 1962 r., kiedy to gmach przy Astronautów zapełnił się pierwszymi uczniami. Fragmenty szkolnych kronik, slajdy i uczniowskie pokazy niczym wehikuł czasu przeniosły nas do minionych wydarzeń. Ta sentymentalna, wzruszająca podróż uświadomiła nam, że niezależnie od historycznych zawirowań czy też zmieniających się dyrektorów, Szkoła Podstawowa Nr 227 zawsze pozostaje taka sama. Po prostu wspaniała i wyjątkowa.

Atmosfera tej Szkoły sprzyja wszelkim inicjatywom i nawiązywaniu przyjaźni. Najlepszym dowodem na to jest kabaret nauczycielski „Szkolne Baby”, którego i tym razem nie mogło zabraknąć. Szalone nauczycielki zrobiły gościom, jak również pracownikom Szkoły niespodziankę, przenosząc ich w „PRL-u czar”. A kiedy wykonały już 200% normy, zaprosiły zebranych do zwiedzania przygotowanych na tę okazje wystaw i na zasłużony poczęstunek.

Dawne kroniki, zdjęcia, prace uczniów i wspomniane już dzielnice bardzo się podobały. Goście pełni wrażeń opuścili Szkołę, a gospodarzom dopiero teraz zmęczenie dało się we znaki. Wszyscy jednak zgodnie stwierdziliśmy, że warto było. Dla tej Szkoły zawsze warto!

Renata Spałek

 

 

Wykonanie: AGINUS