PODRÓŻ PRZEZ HISTORIĘ W SP 227

"Wiesz co Zbyszku, pożyczyłam od Kaśki fajne gry komputerowe, pogramy chwilę?" pytała uczennica klasy V grająca rolę Ani. Sceniczny brat ze smutkiem w głosie przypomniał jej jednak, że jest to niemożliwe. Przecież zbliżał się dzień 11 listopada. Jak co roku będą musieli obchodzić święto narodowe. Dzieci wydawały się rozgoryczone tym faktem. Wolałyby wybrać się w egzotyczną podróż lub po prostu pobawić. Zdawały sobie jednak sprawę, że nie ma takiej możliwości. Z braku innych zajęć postanowiły więc pooglądać rodzinne albumy. Nagle, ku ich zaskoczeniu, zdjęcia ożyły. Przed rodzeństwem stanęło dwóch przodków.

Najpierw ukazał im się prapradziadek Walery - ułan. "Zaprowadził" dzieci do szkół, w których nie można było używać języka polskiego, opowiedział o zaborach i zrywach niepodległościowych. Następnie przybył legionista, dzięki któremu ich oczom ukazały się trudy wojny, a potem ogromna radość z odzyskania niepodległości.

Po wizytach przodków Ania i Zbyszek uświadomili sobie, że ta podróż przez historię była bardziej fascynująca niż wyprawa w egzotyczne miejsca.

Miejmy nadzieję, że do takich wniosków doszli nie tylko aktorzy, lecz także wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 227, którzy brali udział w akademii przygotowanej z okazji Święta Odzyskania Niepodległości pod kierunkiem pani Marty Kobalczyk i Małgorzaty Fil.

Scena udekorowana biało-czerwoną flagą, piękne wiersze i pieśni patriotyczne, aż wreszcie fascynująca podróż dwojga dzieci w głąb historii, miały skłonić do refleksji i udzielić ciekawej lekcji patriotyzmu. Wierzymy, że tak się stało i że żaden uczeń nie będzie miał wątpliwości, dlaczego jedenastego listopada:

"Uroczyście biją dzwony,
W mieście flagi rozwinięto…
I me serce się raduje,
Że obchodzę polskie święto."

Małgorzata Fil