"OBYCIE UMILA ŻYCIE"

Jak dobrze zachować się przy stole? Czy w protokole dyplomatycznym dopuszcza się wysłanie kwiatów pani domu? – na te i inne pytania odpowiadali finaliści V warszawskiego konkursu savoir –vivre.

We wtorek (25 listopada 2008r.) w sali widowiskowej DK „Włochy ” przy ul. 1 Sierpnia 36a odbył się finał V warszawskiego konkursu savoire vivre „Obycie umila życie”. Imprezę została zorganizowana przez Dom Kultury „Włochy” pod honorowym patronatem Prezydent M. St. Warszawy pani Hanny Gronkiewicz - Waltz. Patronat medialny sprawowały TVP Warszawa oraz Media Lokalne „Wokół nas”. W jury zasiadły modelka i prezenterka telewizyjna Agnieszka Maciąg, specjalistka od kultury słowa Małgorzata Tułowiecka i aktorka Laura Łącz.

Konkurs ma charakter zarówno teoretyczny, jak i praktyczny. Jego adresatem są dzieci, młodzież, studenci warszawskich uczelni oraz radni i urzędnicy wielu dzielnic Warszawy.

Uczestnicy tegorocznej edycji konkursu nie mieli łatwego zadania. Najpierw zawodnicy musieli odpowiadać na pytania teoretyczne z savoir-vivre, np. w jaki sposób prawidłowo jada się owoce, jak ułożyć menu obiadowe czy zredagować zaproszenie. W jaki sposób należy zachować się przy stole albo w trakcie oficjalnej rozmowy. Potem przyszedł czas na część praktyczną. Uczestnicy po obejrzeniu scenki w wykonaniu aktorów DK Włochy musieli wskazać zachowania, które nie były zgodne ze sztuką savoir-vivre.

Do tegorocznej edycji zgłosiło się ponad 400 uczniów i studentów ze stolicy. Wszyscy byli podzieleni na grupy wiekowe. Do finałów wybrane zostały trzy najlepsze drużyny z warszawskich szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich i wyższych uczelni.

Reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 227 im. Kapitana Lucyny Hertz w składzie: Weronika Pisarek, Julia Paprocka, Jowita Makowska, Zuzia Auguścik oraz Maciek Rybusiński zdobyła 3 miejsce wśród warszawskich szkół podstawowych. Gratulujemy.

Agnieszka Kalbarczyk

RELACJA WIDEO Z KONKURSU