"PRAWA MAŁYCH I DUŻYCH"

„Co to znaczy być dzieckiem? To znaczy, że trzeba kłaść się spać, wstawać, ubierać się, jeść, myć zęby, wycierać nos, nie wtedy, kiedy się tego chce, tylko wtedy, kiedy chcą tego dorośli. To znaczy, że należy jeść chleb razowy, chociaż dzieci wolałyby biały…To znaczy, że trzeba z pokorą wysłuchiwać od dorosłych najbardziej osobistych uwag na temat wyglądu, zdrowia, ubrania i przyszłości.
Często się zastanawiam, co by było, gdyby w taki sam sposób traktować dorosłych”.

Astrid Lindgren
List do redakcji „Dagens Nyheter” w 1938 roku

Dzieci inaczej niż dorośli widzą świat, mają większą wyobraźnię, inaczej myślą, postrzegają. To dzięki marzeniom i nowym pomysłom można spróbować walczyć na przykład z nierównością między ludźmi i z problemami, których jest mnóstwo w świecie stworzonym przez dorosłych.

Aby dziecko mogło tego dokonać musi poznać swoje prawa i dzięki temu mieć wpływ na własne życie. Może wtedy wspólnie kształtować świat, w którym panuje pokój, a ono czuje się szczęśliwe i nie brakuje mu mądrych zabawek. Aby zmieniać świat, trzeba mieć przyjaciół. Trzeba umieć wspólnie działać i znajdować wspólne zadania.

Dlatego przygotowując uczniów do życia w społeczeństwie demokratycznym, uczymy ich przestrzegania praw innych ludzi i radzenia sobie w sytuacji naruszania własnych.

Podsumowaniem całorocznych zajęć wychowawczych kształtujących u dzieci takie pojęcia jak: wolność, równość, prawo, prawa człowieka (dziecka) była zorganizowana 22 kwietnia 2009 roku przez Samorząd Uczniowski konferencja „Prawa małych i dużych”.

Mamy nadzieję, że nasi uczniowie mają świadomość, że poznanie swoich praw nie równoznaczne jest z brakiem obowiązków czy całkowitej wolności decyzji. Rozumne korzystanie z własnych praw i przywilejów jest ściśle związane z zrozumieniem obowiązków i konieczności. Dziecko świadome swoich praw rozumie, że inni także mają prawa.

Poniżej zamieszczamy prezentację o „Prawach małych i dużych” którą przedstawili na konferencji: Paulina Rogozińska, Jakub Kukla i Rafał Szwalikowski.

Na gazetkach obok sali nr 62 można zapoznać się z skróconą i uproszczoną wersją Konwencji o Prawach Dziecka. Pełny tekst znajduje się na stronie www.brpd.gov.pl.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji: