BALONIK DO NIEBA - PRAWA DZIECKA W NASZEJ SZKOLE

20 listopada świętowaliśmy 20. rocznicę przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Konwencji o Prawach Dziecka.

20 lat Konwencji o Prawach Dziecka

O godzinie 12.00 wyszliśmy na boisko szkolne, aby wziąć udział w akcji UNICEF „balony do nieba”. Każdy uczeń na swoim baloniku, który otrzymał od wychowawcy, napisał wybrane przez siebie prawo, to, które jest dla niego najistotniejsze. Po omówieniu na lekcjach Konwencji o Prawach Dziecka wszyscy wiedzieli, które prawo powinno być zawsze i bezwzględnie przestrzegane. Prawo do życia bez przemocy, prawo do wyrażania własnego zdania, prawo do nauki i odpoczynku…. – niebo zapełniło się kolorowymi balonikami, które tak wymownie symbolizowały to, co dla dzieci jest najważniejsze.

Rocznica uchwalenia Konwencji stała się okazją do ponownych rozmów na temat praw dzieci. Przypomnieliśmy sobie jakie mają prawa, jak należy z nich korzystać, do kogo się zwrócić, gdy ktoś je łamie. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem wypowiadali się na ich temat, dyskutowali. Scenki, które przedstawiali, prace, które wykonali, świadczą o tym, że temat jest bardzo ważny i na pewno często będziemy do niego powracać.

Nasza szkoła przystąpiła do programu UNICEF „Szkoła z prawami dziecka”. Otrzymaliśmy filmy animowane i plakaty na temat praw. Lekcje poświecone temu zagadnieniu będą z pewnością innowacyjne i ciekawe. Efektem działań będą także prace plastyczne i literackie wykonane w ramach konkursów ogłoszonych przez: Rzecznika Praw Dziecka p. Marka Michalaka („20 lat Konwencji”) oraz Komisję Europejskiejską („Narysuj mi prawo").

Zawsze pamiętajmy o tym, co powiedział Janusz Korczak: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” i niech ta myśl przyświeca naszym działaniom, trosce o NASZE DZIECI, a ICH radość i śmiech niech będą nagrodą za wszystko, co dla nich robimy!

Koordynatorzy programu
Agnieszka Kalbarczyk