Piknik naukowo – rekreacyjny

1 czerwca 2010 roku w naszej szkole odbył się piknik naukowo – rekreacyjny "Zdrowo, bezpiecznie, sportowo". Wzięli w nim udział uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście – rodzice, lekarz i pielęgniarka ze Szpitala Dziecięcego w Warszawie, barmani oraz policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji w Warszawie, a nad przebiegiem imprezy czuwała pani dyrektor Barbara Drozd.

Piknik rozpoczął się prelekcją na temat pomocy przedmedycznej. Przedstawiciele służby zdrowia zapoznali uczniów z zasadami udzielania pomocy przedmedycznej w przypadku stanu zagrożenia życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Panie opowiadały i pokazywały, jak przebiega akcja ratunkowa. Uczniowie dowiedzieli się, że powinna być dokonana ocena bezpieczeństwa ratownika i ratowanego, potem należy ocenić stan świadomości ratowanej osoby, wezwać pomoc korzystając z telefonów alarmowych, udrożnić drogi oddechowe i ocenić jej oddech, ocenić jej krążenie, zrobić jej sztuczne oddychanie i pośredni masaż serca, ułożyć ją w pozycji bezpiecznej. Dzieci z uwagą słuchały, co należy zrobić, gdy ktoś utraci przytomność lub kiedy ktoś się zrani czy przewróci. Obserwowały, w jaki sposób należy zakładać opatrunki na rany, którą stroną koca należy przykryć osobę zziębniętą lub poparzoną. Oglądały wyposażenie apteczki.

Później odbył się pokaz barmański w ramach akcji promocyjnej "Pij mleko, będziesz wielki". Z dużym zainteresowaniem spotkała się także degustacja koktajli mlecznych.

W przygotowanie imprezy włączyli się nie tylko wszyscy nauczyciele, ale również i rodzice. Przygotowano stoiska ze zdrową żywnością. Można było zwiedzać wystawy prac wykonane przez uczniów z klas I – VI. Plakaty, prace przestrzenne i albumy przyciągały oko widza nie tylko kolorystyką, ale również i sposobem interpretacji tematów:

• Zdrowa żywność,
  • Zdrowe spędzanie wolnego czasu,
  • Higiena,
  • Świadome życie bez nałogów (w tym: używki, słodycze, telewizor),
  • W zgodzie z naturą, ekologicznie,
  • Bezpieczne poruszanie się w ruchu drogowym,
  • Bezpieczne zabawy,
  • Prezentacja dyscyplin sportowych,
  • Prawa Dziecka.

Dla uczniów z klas I – III zorganizowano w maju Szkolny Konkurs Literacki na Opowiadanie "W zdrowym ciele, zdrowy duch".

Dzień Dziecka uświetnił też pokaz przygotowany przez funkcjonariuszy Policji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności podczas jazdy rowerem. Dzieci z klas II –III brały udział w konkursie wiedzy o ruchu drogowym, a najlepsi z nich otrzymali nagrody.

Tego dnia uczniowie mogli też kibicować swoim kolegom biorącym udział w zawodach sportowych przygotowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego. Mogli wykazać się np. zwinnością, skocznością i umiejętnością pracy w drużynie.
Piknik cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów i rodziców.
Każdy wiele się nauczył.

Małgorzata Urban