MAJOWE ŚWIĘTO

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja to ważne dla Polaków święto. Przypomina ono, że w naszej historii nie brakowało ludzi, dla których ojczyzna stanowiła najwyższą wartość. Uchwalona przez Sejm Wielki konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po Stanach Zjednoczonych) ustawą zasadniczą.

Akademia upamiętniająca to ważne wydarzenie historyczne i skłaniającą do zastanowienia nad teraźniejszością została przygotowana pod kierunkiem p. Iwonny Śliwińskiej - Wach przy współpracy p. Ewy Bobrowkiej - Korolko, która zadbała o oprawę muzyczną.

Narrator przedstawił tło historyczne, a pozostali uczniowie deklamowali wiersze. Wystąpienia narratorów i recytatorów były ilustrowane pieśniami patriotycznymi. Uczniowie wysłuchali wiadomości historycznych, poezji patriotycznej oraz pieśni.

Apel o uchwaleniu Konstytucji 3 Maja miał na celu nie tylko przypomnieć uczniom historię, zapoznać z głównymi postaciami i okolicznościami powstania pierwszej polskiej konstytucji, ale przede wszystkim miał za zadanie uczyć patriotyzmu i dumy z dokonań własnego narodu.

Renata Spałek