Pamięć i tradycja

Istniejemy, póki ktoś o nas pamięta.
Carlos Ruiz Zafon

Jak opowiedzieć dzieciom o wydarzeniach, które zapisały się na kartach naszej historii? Jak ukazać bohaterstwo i poświecenie bądź wytłumaczyć znaczenie słów: patriota, patriotyzm, Ojczyzna? Z pewnością nie tylko w sali lekcyjnej, ale właśnie tam, gdzie wydarzenia z przeszłości najpełniej o tym przypomną – w miejscach ważnych dla pamięci narodowej.

U zbiegu ulic 17 Stycznia oraz Żwirki i Wigury znajduje się głaz z wykutym napisem: 7 Pułk Piechoty Armii Krajowej "Garłuch"upamiętniający żołnierzy tego pułku, poległych w natarciu na lotnisko Okęcie. Uczniowie naszej szkoły doskonale znają historię związaną z tym miejscem. Już od paru lat opiekujemy się pomnikiem, dbamy o kultywowanie tradycji.

Uczniowie klasy 4a w listopadzie mieli zaszczyt pełnienia warty honorowej. Minutą ciszy uczcili pamięć poległych, oddali hołd tym, którzy walczyli w imię Ojczyzny. Zapalone znicze ponownie symbolizowały zachowywanie pamięci o bohaterskich czynach tych, dzięki którym możemy żyć w wolnym kraju.

Zadaniem dorosłych jest wychowywanie dzieci w duchu patriotyzmu i poszanowania tradycji. Wielkie czyny i wielcy ludzie będą znani, jeśli będziemy o nich pamiętać ... Uczniowie na pewno to już wiedzą ...

Aneta Słysz