Dzień kuchni włoskiej

24 października 2012 r. w Szkole Podstawowej im. kapitana Lucyny Hertz w Warszawie uczniowie klas I-III zaprezentowali się w strojach charakterystycznych dla kultury włoskiej. Dominowały barwy: zielona, biała i czerwona.

Dzień rozpoczął się od przywitania uczniów, pogadanek na temat wydarzeń, które miały wzbogacić wiedzę dzieci, na temat pięknego kraju – Włoch. Uczniowie zebrali się w sali multimedialnej, gdzie oglądali prezentację nawiązującą do tradycji, kultury i kuchni włoskiej. Nauczyli się również kilka ważnych słów, m.in.: "buongiorno, arrivederci, ciao, grazie, prego, scusi". Dzieci powtarzały wyrazy bez kłopotu, z uśmiechem na twarzy. Kiedy już nauczyły się kilku zwrotów, każda z klas postanowiła się zaprezentować. Wspólnie zaśpiewano piosenkę pt. „Panie Janie” oraz deklamowano wiersz „Na straganie” – oczywiście w języku włoskim.

Największe zainteresowanie wzbudzały potrawy, które rodzice z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem przygotowali wnikliwie analizując dania kuchni włoskiej. Stoły uginały się pod ilością ciepłych dań, smacznych przystawek, ciasteczek, ciast i oczywiście owoców. Nie mogło również zabraknąć pomidorków koktajlowych, mozzareli, kawałeczków pizzy, bazylii i wielu innych dodatków używanych w kuchni włoskiej.

W czasie smakowania przepysznych dań, miłą i wesołą atmosferę umilała wszystkim muzyka włoska. W czasie przerwy dzieci bawiły się, tańczyły, jak również oglądały wywieszone na tablicach przygotowane przez kolegów i koleżanki plakaty przedstawiające kulturę i najciekawsze miejsca Włoch.

Ten wyjątkowy dla uczniów klas I-III dzień zakończył się w ciepłej i pełnej wrażeń atmosferze. Uśmiech na twarzy, miłe wspomnienia oraz pełne "brzuszki" to dowód na dobrze zrealizowany i jakże udany dzień kuchni włoskiej!