Dzień Kubusia Puchatka i adopcja słonika

Ostatnie dni w Szkole Podstawowej nr 227 im. Kpt. Lucyny Hertz były pełne emocji: w piątek 17 stycznia obchodzony był Dzień Kubusia Puchatka. To nietypowe święto upamiętnia jednego z najsłynniejszych literackich bohaterów, którego przygody bawią dzieci na całym świecie.

W tym dniu zorganizowaliśmy "Kubusiowe Kino" - oglądaliśmy filmy na dużym ekranie, a także wrzucaliśmy monety do specjalnej puszki. Postanowiliśmy bowiem zaadoptować... prawdziwego słonia! Oczywiście nie zamieszka on z nami w szkole, bo ma swój dom w Kenii, ale potrzebuje pomocy ludzi. Przez kłusowników stracił swoją rodzinę, w sierocińcu znalazł opiekę i życzliwość. Dzięki adopcjom zbierane są pieniądze na utrzymanie zwierząt, bo ogromne sumy są potrzebne na mleko (taki maluch bez trudu wypija trzy litry na raz!), a także na... krem z filtrem!

Malutki słoń na wolności pierwsze lata życia spędza w cieniu mamy i starszego rodzeństwa, jednak gdy ich utraci potrzebuje ochrony przed słońcem. A że ma duże uszy (które trzeba całe nasmarować kremem!), więc pracownicy sierocińca mają pełne ręce roboty! Zebraliśmy w szkole pewną kwotę pieniędzy, którą przekazaliśmy do David Sheldrick Wildlife Trust na adopcję słonika o imieniu Ashaka - od razu nazwaliśmy go Asia (bo to słoniowa dziewczynka).

Nasz maluch ma niespełna roczek (urodził się w październiku 2013 r.) i raz w miesiącu do szkoły będą przysyłane maile z informacjami co słychać u Ashaki i jej przyjaciół. Listy są wysyłane po angielsku, więc będziemy mieć większą motywację do nauki! Przy okazji wiele dowiedzieliśmy się o słoniach, bo kto by się spodziewał, że trąba słonia ma aż 40 000 mięśni (to więcej niż całe ciało człowieka)? A taki słoniowy maluszek po narodzinach waży ponad 100 kilo (czyli więcej niż czterech pierwszoklasistów), za to gdy dorośnie potrafi ważyć nawet i 5000 kg! Gdy Ashaka skończy 10 lat dołączy do stada słoni żyjących na wolności w Parku Narodowym Tsawo.

Historia uratowania Ashaki i wieści o niej na stronie David Sheldrick Wildlife Trust: