Warsztaty pisania dla klas 1-3

Na przełomie maja i czerwca dziennikarka Anna Kobus poprowadziła w naszej szkole warsztaty pisarskie dla uczniów klas 1-3. Czy wymyślanie historii jest trudne? Kto może być bohaterem opowieści? Jak powstaje książka i z czego się składa? Czy tytuł tworzy się na początku czy na końcu pracy? Na te pytania oraz na wiele innych poszukaliśmy odpowiedzi podczas warsztatów. W każdej z klas dzieci wymyśliły różne wyrazy i na ich podstawie tworzyliśmy razem opowiadanie. Co jakiś czas zastanawialiśmy się w jakim kierunku ma iść nasza opowieść - dzięki temu odkryliśmy, że istnieje bardzo wiele możliwości rozwoju akcji. Nasi uczniowie wykazali się wspaniałą wyobraźnią, a oto ich opowiadania (podkreślone wyrazy były punktem wyjścia do stworzenia historii)

„Super przygody przyjaciół w Chorwacji"

Był raz kot i kotka. Kotka była w sukni, a kot kupił klocki Lego w sklepie Żabka. Razem z psem i chomikiem pojechali lokomotywą do Chorwacji. A tam świstak ukradł słońce i schował je w sieć pająka. Ptak rozplątał sieć, a niedźwiedź zwinął ją w kłębek. Przyszedł smutny tygrys i powiedział, że nie ma pasków. Dwie żaby utkały paski z pajęczej sieci. Idąc na plażę spotkali płaczącego konia, bo nie miał czarnych łatek. Karp dał mu łuski na łatki. Wszyscy poszli na plażę, gdzie spotkali Super Rybę, która przypłynęła z Afryki i pomogła im uzdrowić chorego króliczka.

Razem wyruszyli na wspaniałe wakacje do Afryki, gdzie żyli długo i szczęśliwie.

Kl. Ia

„Zaczarowany dzień”

Świnka morska Zdziś zjadła magiczną czekoladę i przeniosła się w czasie. Spotkała koty syjamskie i przestraszyła się. Uciekła na dach szkoły. Przyszedł do niej koń Rafał w pointach (butkach baletowych) i przyniósł lody cytrynowe. Zobaczył to piesek rottweiler Saba i poprosiła o porcję lodów. Świnka zawołała: - Ona chce mnie zjeść!

Saba powiedziała: - Chcę zjeść lody, są smaczniejsze!

Pojawił się lego hobbit i Gandalf, który wyczarował więcej lodów, zamienił słońce w lizak i wystrzelił fajerwerki!!! Zrobiła się noc, a koń Rafał wystraszył się i uciekł gubiąc pointy. Pojawił się miniaturowy królik Hulk, połknął lizaka i zrobił się dzień. Ze szkoły wyszedł chomik Łatek z komputerem. Grał w GTA 5 z pieskiem yorkiem Lindą. Z Torunia przyjechały koty miniaturowe i zrobiły porządek. A to wszystko opowiedział nam jamnik Hot-Dog.

Kl. IIa

„Wyprawa po skarb”

Był sobie raz rudy koń Saruman. Był zbudowany z klocków i był chytry. Miał dużo pieniędzy i nie chciał się nimi dzielić. Pewnego razu przyszedł do niego pies Romeo i kotka Julia. Pies zaszczekał: - Wyruszmy na poszukiwanie skarbu do Rosji! Koń zapakował kotlet i parówki i wyruszyli w podróż. Lecieli samolotem, który miał wypadek i rozbił się w Chinach. Usmażyli jajko na zepsutym skrzydle samolotu, a wtedy pies zjadł cały prowiant. Koń i kotka bardzo się zezłościli i zaczęła się burza. Po burzy wyszła tęcza. Wszyscy poszli na koniec tęczy i zobaczyli garnek ze złotem i diamentami. Strażnikami skarbu była hydra Smaug i gigantyczny chomik Blady, oni właśnie grali w pokera. W tym momencie wbiegł piłkarz Messi kopnął piłkę, która trafiła w chomika, który popchnął hydrę, która przewróciła garnek! Złoto i diamenty rozsypały się. Nagle pojawiła się klasa mrówek - była to klasa IIIa ze Szkolnego Mrowiska Nr 227. Hydra i chomik przestraszyli się i zaczęli piszczeć ze strachu! Wtedy koń, pies i kotka zabrali skarb i wracali do domu dwa lata.

kl. IIIa