Wycieczka klasy piątej

W dniach 29 – 30 maja 2014r. uczniowie klasy 5 uczestniczyli w wycieczce „Legendy Krakowa, Kopalnia Soli w Wieliczce”.
Pierwszego dnia zwiedziliśmy podziemia Kopalni Soli „Wieliczka”. Podziemne legendy to wspaniałe opowieści, które przekazuje się z pokolenia na pokolenie. O Skarbniku, który czuwa nad losem solnego skarbu, o Świętej Kindze, która ów skarb na polskie ziemie sprowadziła, o ciężkiej pracy i historii wielickich górników.
      Opowieści ukrytych głęboko pod ziemią w solnych korytarzach zdecydowanie warto było wysłuchać. Aktywne zwiedzanie kopalni pozwoliło na zapoznanie się z naukową wiedzą, pomagało wypracować umiejętności pracy w grupie, rozwijając przy tym wyobraźnię i logiczne myślenie uczniów. Podczas wędrówki uczniowie rozwiązywali quiz, tropili ślady Skarbnika, rywalizowali w konkurencjach związanych z dawnymi pracami górniczymi jak np. toczenie bałwana.
      Drugiego dnia wycieczki poznaliśmy najbardziej znane legendy Krakowa – O smoku wawelskim, O hejnale, O Nawojce, O krakowskich gołębiach opowiadane w najpiękniejszych miejscach dawnej stolicy w Katedrze na Wawelu (dotykając serca „Dzwonu Zygmunta” myśleliśmy o życzeniu, które ma się spełnić) w Smoczej Jamie, Collegium Maius, Sukiennicach i  Kościele Mariackim.

Marlena Sagalska-Pomaska