Wystawa grzybów

Zbieranie grzybów w Polsce staje się coraz bardziej popularne. Są one chętnie spożywane ze względu na walory smakowe i zapachowe. Coraz częściej na grzyby wybierają się dorośli i ich dzieci. Niestety w Polsce rośnie wiele gatunków grzybów o różnej toksyczności. Spotykamy gatunki trujące, niejadalne i jadalne. Mimo różnym ostrzeżeniom dochodzi do różnych zatruć grzybami.

W tym celu 27 września 2013 r. klasa 2 postanowiła obejrzeć nietypową wystawę grzybów w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Mieliśmy okazję zobaczyć 63 atrapy grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących, jak również grzyby świeże. Okazy prezentowane są w otoczeniu drzewek, krzewów i innych elementów runa leśnego, które tworzą niepowtarzalną atmosferę lasu. Całość wzbogacona jest planszami edukacyjnymi, ilustrującymi różnice między poszczególnymi gatunkami grzybów oraz przedstawiającymi podstawowe zasady ich zbierania. W czasie wystawy dzieci obejrzały film edukacyjny, dotyczący najbardziej znanych grzybów jadalnych i trujących oraz reguł grzybobrania.