Niewidzialna Wystawa

Jak zobaczyć coś, czego się nie widzi?

To pytanie zadawali sobie uczniowie klasy V podczas wizyty w Galerii Niewidzialnej. Ta nietypowa podróż do  świata osób niewidomych przez chwilę chociaż pokazała, jak żyją  ludzie niewidzący albo niedowidzący.

Zwiedzanie galerii podzielone zostało na dwa etapy- pierwszy dotyczył części widzialnej, drugi zaś tej bardziej ekscytującej, niewidzialnej.
Podczas pierwszej części pani przewodnik,  zaznajomiła  nas z przedmiotami codziennego użytku, ułatwiającymi osobom niewidomym sprawne funkcjonowanie. Uczniowie  zobaczyli „głosowy” kalkulator i zegarek, segregator skarpetek,  poznali zasady alfabetu Braille’a  a także, w jaki sposób osoby niewidome pracują na komputerze. Ponadto, kilku śmiałków zmierzyło się z wyzwaniem ułożenia puzzli z założoną na oczy opaską, po czym zgodnie stwierdzili, że wolą widzieć….

Po części widzialnej przyszła kolej na tę najbardziej oczekiwaną- niewidzialną, którą zwiedza się w całkowitych ciemnościach. Uczniowie pozbawieni możliwości kierowania się wzrokiem, dzielnie podążali za głosem doświadczonego przewodnika, wykorzystując pozostałe zmysły- słuch, dotyk oraz węch. Szybko też doszli wniosku, że na pytanie  „gdzie jesteś?”, zadane w ciemnościach,  odpowiedź „tutaj” na niewiele się zdaje…

Chociaż nasza podróż do świata niewidocznego trwała tylko chwilę, dla wszystkich było to duże przeżycie, lekcja pokory  i zrozumienia dla tych, którzy nie mogą polegać na swoim wzroku. Uczniowie doświadczyli, jak ciemna może być ciemność, ale co najważniejsze, że można widzieć nie widząc.
Milena Bojarczuk