"Piękna nasza Polska cała"

Piknik regionalny to wspaniała okazja do poznania i pokazania wielu ciekawych informacji o naszym kraju. To również sprzyjająca okoliczność, aby odkryć prawdziwe talenty wśród dzieci,  sprawdzających  się w roli młodych artystów.

Najmłodsi uczestnicy pikniku – przedszkolaki z grupy trzeciej - pokazali etiudę taneczną do „Walca” Dymitra Szostakowicza. Ta czarodziejska, bajkowa inscenizacja wprowadziła widzów w prawdziwy zachwyt. Usłyszeliśmy też dwie wesołe piosenki o sporcie.

Krainy Warmii oraz Mazur przedstawione zostały przez pierwszaków, którzy w energicznie zatańczonym „Szocie” pokazali sztukę czyszczenia butów, a piosenką „Lipka” przekazali to, co jest najważniejsze w miłości – troska o drugiego człowieka. Klimat występu uzupełniały ciekawe stroje z „Krainy tysiąca jezior”.

Klasa druga podjęła się arcytrudnego zadania – przedstawienia słuchaczom piosenki i recytacji w języku kaszubskim. Uczniowie wywiązali się z tego znakomicie. „Kaszubski Alfabet” i taniec „Welewetka” to wizytówki tego pięknego regionu. Nie zabrakło tańca i śpiewu, a występ wzbogacony został o elementy plastyczne, które pomogły widzom zrozumieć trudne wyrazy w kaszubskiej gwarze.

Klasa trzecia wybrała piosenkę pochodzącą z czasów Powstania Wielkopolskiego. „Marsylianka Wielkopolska” to patriotyczna pieśń, która zagrzewała Polaków do zwycięskiej walki, w wyniku której Wielkopolanie mogli cieszyć się wolnością w granicach Polski. Legendarnymi bohaterami Poznania są dwa koziołki, dlatego usłyszeliśmy pięknie wyrecytowaną bajkę o Koziołku-Matołku autorstwa Kornela Makuszyńskiego.

Klasa czwarta zaprosiła widzów do Małopolski. Podziwialiśmy znakomicie zatańczonego krakowiaka, wykonanego przez bardzo dobrze zgrany zespół.  Następnie wysłuchaliśmy góralską pieśń „Idzie dysc”, która odegnała krople deszczu „za góry, za lasy”. Zobaczyliśmy, że
w naszych chłopcach drzemie prawdziwie gorąca, zbójnicka krew. Uczniowie dobrze wczuli się w niełatwy gwarowy tekst, wykonany całkowicie z pamięci, zadbali też o elementy strojów – kapelusze, ciupagi, wianki, chusty góralskie i kwieciste spódnice.  Powiało halnym wichrem i zapachniało szarotkami.

Mazowsze to region, z którego pochodzi większość tańców narodowych. Jeden z nich – polonez, podziwialiśmy w wykonaniu uczniów klasy piątej. Natomiast z prawdziwym talentem interpretatorskim zaprezentowana została pieśń kurpiowska „Jadą goście”. Na uwagę zasługuje również wykorzystanie w niej gwary kurpiowskiej i elementów strojów ludowych.

Śląsk - to kraina tańca zwanego trojakiem, ponieważ wykonują go trzy osoby. Uczniowie klasy szóstej przedstawili jego własną, twórczą wersję. Nie zabrakło zatem ciekawych figur, oryginalnych męskich strojów i dziewczęcych wianków z „perłami w koronie”. Tancerzy wspierali śpiewacy, którzy przekonywali nas, że wszystkie „dziołszki” są „śwarne”, a chłopcy  „gryfni”.

Ewa Bobrowska-Korolko
                                                                                                                      ↓

Przygotowania do pikniku rozpoczęliśmy kilka tygodni wcześniej. Pomagali starsi i młodsi.

Rezultaty cięzkiej pracy podziwialiśmy zwiedzając wystawy. Dociekliwi mogli odnaleźć odpowiedzi niezbędne do rozwiązania konkursu wiedzy na temat poszczególnych regionów Polski.

Oprócz historycznej i regionalnej wędrówki po Polsce, widzowie obejrzeli występy szkolnej grupy akrobatycznej i tanecznego zespołu hip-hopowego. Na zakończenie każdy mógł spróbować swoich sił w układzie choreograficznym, przygotowanym przez szkołę tańca.

Po części artystycznej przyszedł czas na degustację specjałów kuchni regionalnych. Rodzice i dzieci przygotowali tradycyjne potrawy z Warmii i Mazur, Mazowsza, Pomorza, Wielkopolski, Śląska i Małopolski. Szkoła częstowała pyszną, swojską grochówką i ożywczą lemoniadą.

W czasie pikniku odwiedziła nas Straż Pożarna, pan pułkownik z Bazy Lotnictwa Transportowego oraz
 znany bokser (absolwent naszej szkoły!). Najmłodsi mieli okazję przez chwilę poczuć się  jak prawdziwi strażacy- usiąść za kierownicą wozu strażackiego oraz przymierzyć strój pogromców ognia. Po wyczerpującym meczu rodzice kontra dzieci oraz szaleństwach na hulajnogach, można było odprężyć się przy lepieniu motyli i aniołów z gliny, malowaniu twarzy, puszczaniu gigantycznych baniek mydlanych, tworzeniu cyberrobotów z lego oraz zabawach lingwistycznych ze szkołą językową.

Małgorzata Pałko
Milena Bojarczuk