Szóstoklasiści na Festiwalu Nauki

26 września 2014r. klasa szósta wzięła udział w dwóch lekcjach zorganizowanych na Wydziale Fizyki UW w ramach XVIII Festiwalu Nauki.

Pierwsze warsztaty „Pogoda i klimat od kuchni” poświęcone były podstawowym wielkościom i zjawiskom, które na co dzień kształtują pogodę i klimat. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z popularnymi serwisami pogodowymi dostępnymi w Internecie. Zobaczyli aktualne mapy meteorologiczne oraz obrazy satelitarne zachmurzenia. Wykorzystując narzędzia dostępne w Internecie przyjrzeli się również problemowi zmian klimatu w XX wieku.

Kolejna lekcja festiwalowa „Tajemnice Układu Słonecznego” poświęcona była tematyce planet Układu Słonecznego, ich budowy i ruchu. Uczniowie odkryli, jak zbudowana jest Ziemia oraz  jaki wpływ na nasze codzienne życie ma jej ruch obrotowy i obiegowy. Dowiedzieli się, dlaczego ludzie mogą (wkrótce) wylądować na Marsie, a nie na bliższej Wenus, a także zrozumieli, dlaczego nikt nigdy nie stanie na powierzchni Jowisza.

Zajęcia bardzo się dzieciom podobały i z pewnością zaspokoiły ogromną ciekawość o otaczającym ich świecie.

Marlena Sagalska-Pomaska