Opowiedz nam, moja Ojczyzno
Jak matka dzieciom ciekawym
O latach znaczonych blizną
Na wiekach chwały i sławy…”

J.Szczepkowski

Listopad to miesiąc zadumy. Wracamy pamięcią do naszych przodków, spotykamy się    w rodzinnym gronie i wspominamy najbliższych oraz bohaterów, którzy oddali życie za wolną Ojczyznę. Narodowe Święto Niepodległości jest dla każdego Polaka wyjątkowym dniem. Dzieci przygotowują kotyliony, poznają znaczenie barw narodowych oraz wartość słowa „patriota”.

Przygotowując się do obchodów  rocznicy odzyskania niepodległości, realizowaliśmy    w naszej szkole wiele historycznych projektów, których celem było przybliżenie dziejów ojczystych. Uczniowie uczestniczyli w Centralnym  Zlocie Młodzieży „Palmiry 2014r.” oraz  pikniku historycznym „Ulica 1 Sierpnia żyje!”. Przygotowali fotoreportaże dokumentujące wydarzenia z czasów wojny i dziejów Polskiego Państwa Podziemnego. Przeprowadzali wywiady z kombatantami, zdobywając wiedzę z zakresu minionych czasów. Korytarze szkoły zamieniły się w galerię fotografii, plakatów oraz przestrzennych budowli. Można było podziwiać wystawę drogocennych pamiątek związanych z okresem wojny i okupacji. Wyrazem wdzięczności każdego ucznia naszej szkoły dla tych, którzy walczyli w obronie Ojczyzny, poświęcali swoje życie, stała się pracowicie wykonana przez dzieci cegiełka – fragment „muru pamięci”. Na każdej z nich znalazł się wizerunek wybranego powstańca lub harcerza Szarych Szeregów wraz z jego powstańczą biografią.

„Niech ludzie żyją tu dumnie, że taki wydał ich naród!”- tym okrzykiem siódmego  listopada zabrzmiała cała szkoła. W piątek zwieńczyliśmy pracę projektową uczniów, rodziców i nauczycieli, bowiem w tym dniu, odbyła się uroczysta akademia z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości. Zgromadziliśmy się w sali gimnastycznej odświętnie ubrani, w podniosłym nastroju, z przypiętymi kotylionami. Przywitaliśmy przybyłych na uroczystość gości: panią Joannę Siennicką – naczelnik Wydziału Oświaty, pana Andrzeja Krupińskiego – zastępcę burmistrza Dzielnicy Włochy oraz pana Kazimierza Łyczkowskiego - prezesa Związku Kombatantów RP i BWP.

Akademia stała się żywą lekcją historii. Cofnęliśmy się do czasów zaborów. Inscenizacja wykonana przez dzieci pozwoliła nam wczuć się w sytuację małych Polaków strajkujących we Wrześni w obronie mowy ojczystej. Dumnie zabrzmiała „Rota” M. Konopnickiej w wykonaniu chóru i widzów. Łzy z oczu wycisnęły: przepiękna recytacja wiersza Artura Oppmana „Orlątko”, którą zaprezentował Igor, uczeń szóstej klasy, a także pieśń „Białe róże” odśpiewana przez  uczennice klasy piątej: Wiktorię  i Olgę. Nie zabrakło też wesołych chwil. Dziewczęta i chłopcy z wielkim zaangażowaniem wykonali znane wszystkim ułańskie pieśni. W atmosferze radości    z odzyskanej Niepodległości odśpiewaliśmy marsz „My, Pierwsza Brygada”.

Kolejnym etapem żywej lekcji historii stały się czasy okupacji. Mali aktorzy przekonująco wcielili się w rolę warszawiaków, w ich troski życia codziennego i niebezpieczeństwa grożące Polakom. Razem z nimi głodowaliśmy, uczyliśmy się potajemnie historii i geografii, wędrowaliśmy ulicą, gdzie na murze znajdował się znak Polski Walczącej, a także rysowaliśmy znak „żółwia” obok niemieckiej fabryki. Grozę okupacyjnego życia ubarwiły występy warszawskich gazeciarzy oraz znane wojenne szlagiery. Rozbawili nas szmuglerzy przewożący pod kapotami tak upragnione przez warszawiaków wędliny.

Nadzieję na odzyskanie Niepodległości przyniosło Powstanie Warszawskie i choć było wydarzeniem tragicznym, dostarczyło widzom wielu niezapomnianych wzruszeń. Rozległy się popularne powstańcze piosenki. W podniosły nastrój wprawiły widzów słowa pieśni „Niepodległość” oraz kończące akademię wiersze patriotyczne.

Dopełnieniem tego, tak uroczystego dnia, stała się wieczornica, na którą zaprosiliśmy mieszkańców osiedla, rodziców, dziadków uczniów oraz przyjaciół szkoły. I tak, jak w słowach wiersza, „zapłonęły świeczek szeregi…” w półmroku sali, na scenie oraz na „murze pamięci” przygotowanym uprzednio przez uczniów. Uwagę widzów przykuła symboliczna mogiła przykryta jesiennymi liśćmi, brzozowe krzyże oraz podziurawiony kulami hełm powstańczy. Scenerii towarzyszyła podniosła muzyka, przepiękne zdjęcia ilustrujące prezentowane przez uczniów wydarzenia.

Widzowie ze wzruszeniem oglądali występy młodego pokolenia, które na pewno rozumie już znaczenie słów Artura Oppmana: „Niech to, co przeżyło jedno pokolenie, drugie przerabia w sercu  i w pamięci…”. Budujmy wspólnie pomnik pamięci poświęcony tym, którzy umiłowali Ojczyznę i pamiętajmy, że „jeśli komu droga otwarta do nieba, tym co służą ojczyźnie”(„Pieśń XII” J. Kochanowski).

Iwonna Śliwińska-Wach
                                                                                              Aneta Słysz