Wielkanocne tradycje

W ostatni dzień w szkole przed wiosennymi feriami nasi uczniowie zobaczyli multimedialny pokaz Anny i Krzysztofa Kobusów o wielkanocnych tradycjach z różnych stron Polski. Dowiedzieli się co symbolizują potrawy w święconce i skąd wzięły się wielkanocne zające. Zobaczyli kolorowe palmy we wsi Łyse na Kurpiach, najwyższe palmy w Lipnicy Murowanej oraz spotkali Pucheroki w Bibicach. Poznali Theatrum Sacrum w Kalwarii Zebrzydowskiej i Górce Klasztornej oraz zobaczyli Turki w Dolinie Sanu i Procesję Stu Koni na Opolszczyźnie. Na koniec poznali tradycje wiosennego obchodzenia pól w prawosławiu na Podlasiu.

Po pokazie uczniowie kl 2 i 3 wzięli udział w eksperymentach z jajkiem. Dowiedzieli się co wspólnego ma jajko z akwedutkami i kopułami katedr, poznali historię jajka Kolumba, znaleźli wyjaśnienie dlaczego jajko nie tonie w słonej wodzie oraz sprawdzili jak kręci się jajko surowe, a jak gotowane. Przekonali się co kwas robi z wapnem: jajko po 24 godzinach leżenia w szklance z octem nie miało skorupki i odbijało się jak piłka. Przypomnieli sobie też, że natura nie znosi próżni co można łatwo wykorzystać wciągając żółtko do butelki. Poszukaliśmy też wyjaśnienia przysłów: "Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci" i "Serce w bogactwach jest szybciej twarde niż jajko w gotującej wodzie”. Uczniowie postanowili nietkóre z eksperymentów przeprowadzić samodzielnie w domu. Wesołych Świąt!

Anna i Krzysztof Kobusowie